Alerģijas simptomi un to izpausmes dažādu alergēnu ietekmē

Alerģijas simptomi un to izpausmes dažādu alergēnu ietekmē

24/12/2017

Alerģija, mūsdienās tik bieži pieminētais vārds, kas vairākumā prātu nesaistās ne ar ko nopietnu. Kaitinoša šķaudīšana un nepatīkami asarojošas acis. Gandrīz ikviens šobrīd apgalvo, ka viņam ir alerģiska reakcija no kāda pārtikas produkta vai arī no kāda ārēja kairinājuma, tomēr reti kuram skaidrs, no kā tā rodas un cik nopietni var būt simptomi, kā arī sekas.

Lai arī daudziem šī kaite tiešām izpaužas vien kā pastiprināti izdalījumi no deguna vai šķaudīšana nonākot tuvumā alergēnam, dažiem saskarsme ar to var būt pat nāvējoša. Viens no populārākajiem šīs kaites paveidiem ir ādas alerģijas, kas var piemeklēt dažādās intensitātēs un tām ir dažādi alerģijas simptomi. Tie var būt gan vizuāli, gan tik spēcīgs traucēklis, ka cilvēks nav spējīgs veikt ne savus profesionālos darbus, ne ikdienas pienākumus.

Kā zināt, ka man ir alerģija?

Iespējams, izsitumi uz ādas un nieze liek domāt, ka vienkārši piemeties kašķis, taču apsārtums var būt izplatījies pa lielu ādas apgabalu un vietās, kur kašķis parasti nav. Turklāt šie izsitumi var būt uztūkuši – nevis vienkārši iesārts pleķis noklāj gludu ādas virsmu, bet gan redzams neliels kalniņš. Tāpat arī var līdzi nākt dedzinoša sajūta, kas rada teju drudža un temperatūras sajūtu.

Katrā ziņā – nopietnākā situācijā šos simptomus ignorēt vai nepamanīt būtu neiespējami. Tas var radīt arī paaugstinātu stresu, jo visu laiku var pavadīt sajūta, ka esi saslimis. Tas ir mirklis, kad alerģiskā reakcija sākusi izpausties jau nopietnākā pakāpē. Tad vajadzētu griezties pēc iespējas ātrāk pie ārsta.

Smagākās situācijās ārsts uz vietas var ievadīt nepieciešamās zāles vēnā. Tieši tā arī tas notika ar mani, kad pirmo reizi saskāros ar alerģisko reakciju. Tiesa, biju domājusi, ka man piemetusies kāda ādas slimība. Taču, kā izrādījās, negaidot bija pieklauvējusi alerģija. Kā gan tas varēja būt, ja man nebija alerģiju? Lai cik neticami man tas arī nelikās, kā noskaidroju, alerģija var negaidīti parādīties arī pieaugušā vecumā.

Šādi traucējumi nereti ir rezultāts nepareizai simptomu ārstēšanai. Netiek noteikta pareiza diagnoze vai arī slimnieks nevēršas pie ārsta un cenšas defektus novērst saviem spēkiem. Lai neielaistu šādu stāvokli, novērojot simptomus, vajadzētu griezties pie ārsta.

Kas izraisa alerģijas?

Ādas alerģijas var izraisīt jebkurš produkts, pat tāds, kas lietots ikdienā gadiem ilgi. Simptomi var parādīties pēkšņi, tāpēc ir svarīgi saprast tieši no kā ir radušies šie simptomi. Izšķir iekšējās un ārējās alerģijas.

Iekšējās alerģijas rodas produktu uzņemot ar uzturu. Tādas kaites visbiežāk ir iedzimtas. Kopumā ir aptuveni 170 alerģisko produktu, tomēr biežākie gadījumi rodas no piena, olām, zivīm, sojas un riekstiem. Tās var izpausties kā izsitumi, elpceļu tūska, pleķi uz ādas, nātrene un citi vizuāli nepievilcīgi un dzīvībai bīstami simptomi. Katrā ziņā alergēns izraisa alerģisku reakciju.

Bieži sastopams ir arī dermatīts, kas izpaužas kā sausu ādas pleķu un apsārtumu veidošanās uz ādas.  Nepatīkami blakus efekti var būt arī medikamentu lietošanai. Tie parasti piemeklē cilvēkus, kam ir alerģiska reakcija uz kādu no aktīvajām vielām zāļu sastāvā. Lai veiksmīgi cīnītos ar šo kaiti, ir svarīgi noskaidrot, no kā tieši tā ir radusies, kurš ir produkts vai viela, kas to izraisa. Tikai tad ārstēšana var būt patiesi veiksmīga.

Kā ārstējama alerģija?

Alerģija nav ārstējama, taču iespējams izvairīties no alerģiskas reakcijas. Viela, pret kuru ir alerģija, jāizslēdz no lietošanas vai jācenšas maksimāli ierobežot saskarsme ar to. Protams, no visa nekad nevar pasargāties, tāpēc ir svarīgi būt informētam par alergēniem, kas izraisa nepatīkamas reakcijas, lai zinātu, kā rīkoties šādās situācijās, kad parādījies uzliesmojums.

Alerģijas simptomi bieži vien var būt tik bīstami, ka var pat izraisīt elpvadu nosprostošanos vai arī radīt nepatīkamus ādas bojājumus, kas neļauj normāli veikt pat ikdienišķas darbības. Necentieties paši apkarot alerģijas simptomus un vienmēr konsultējieties ar profesionāļiem, kas ir specializējušies, lai precīzi noteiktu kas izraisījis nepatīkamos simptomus un piemeklētu atbilstošu ārstēšanu.

Ja nepieciešama konsultācija vai novērotas kādas no iepriekš minētajām alerģijas pazīmēm, kuras uzskatāmi redzamas uz ādas virsmas vai tās pavada citas nepatīkamas izjūtas, griezties var klīnikā pie dermatologa, kas palīdzēs noteikt izsitumu avotu un izcelsmi. Rekomendēt varu dermatologs.com speciālistus, kas arī man palīdzēja cīnīties ar alerģisko reakciju un noteikt, kas izraisījis manus izsitumus.