B kategorijas auto kursi – autovadīšanas pamats

B kategorijas auto kursi – autovadīšanas pamats

26/12/2017

B kategorijas auto kursi ir izplatītākie ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Pēc tam, kad izvēlēta vēlamā mācību iestāde un noslēgts līgums, var izvēlēties sev vēlamo grupu un mācību laiku. Kategorijas mācības var sākt no 18 gadiem. Teorētiskās apmācības laikā tiek apgūti Ceļu satiksmes noteikumi, satiksmes drošība un pirmā palīdzība.

B kategorijas auto kursi var tikt apgūti divās daļās:

  1. B kategorija, kas nozīmē mehāniskos transportlīdzekļus, izņemot A kategorijas motociklus, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kilogramus un kuri ir konstruēti un paredzēti ne vairāk kā astoņu pasažieru pārvadāšanai, neskaitot vadītāju, kā arī šādas kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kilogramus. Ir atļauts arī šīs kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa pārsniedz 750 kilogramus, ja šā savienojuma pilna masa nepārsniedz 4250 kilogramus.
  2. BE - vilcēja savienojums ar piekabi, ja šāds savienojums neietilpst B kategorijā.

Kā norisinās mācību process?

Viens no būtiskākajiem un sarežģītākajiem uzdevumiem B kategorijas auto kursos, ir vadīšanas prasmju apgūšana. Praktiskās braukšanas sākas pēc 2 teorijas nodarbībām, kad apgūti pamatprincipi. Pirmās nodarbības vienmēr norisinās mācību laukumā, tāpēc nav jābaidās par tūlītēju braukšanu aktīvajā ceļu satiksmē. Kopējais apmācības laiks ir 4 akadēmiskās stundas jeb 14 reizes 45 minūšu garumā, tomēr visbiežāk ar tām nepietiek.

Pieredzējuši instruktori saka, ka pie gadu skaita jāpieliek 10, kas parādīs reāli nepieciešamo nodarbību skaitu. Lai aptuveni saprastu, cik daudz nodarbību būs nepieciešams, var veikt sekojošu aprēķinu, piemēram, ja topošajam vadītājam ir 20 gadi, tad būs nepieciešamas 30 braukšanas stundas. Ļoti svarīga ir saikne ar instruktoru, ja tā nerodas, tad vēlams to mainīt, kas pat ir ieteicams.

CSDD eksāmeni

B kategorijas auto kursu eksāmens autoskolā parasti ir 30 jautājumus garš, ilgst 30 minūtes un drīkst būt pieļaujama tikai 1 kļūda. Savukārt, valsts eksāmens ilgst 30 minūtes un sastāv no 30 jautājumiem, bet pieļaujamas 3 kļūdas. Tas nozīmē, ka autoskola maksimāli labi sagatavo kursantu, lai topošais vadītājs drošāk un pārliecinošāk spētu nokārtot valsts eksāmenu.

Praktiskās vadīšanas eksāmena laikā notiek zināšanu pārbaude par transportlīdzekli un katram braucējam jābūt drošam, ka ir zināšanas par riepu pārbaudi, atbilstoši laika apstākļiem, motora tehnisko apkopi, bremžu sistēmas pārbaudi, stiklu tīrītāju darbības pārbaudi, gaismas ierīču darbības pārbaudi, riteņu nomaiņas kārtību un drošības pasākumiem, vadot auto.