Vai spējam iedomāties savu dzīvi nesaplānotu pa stundām, dienām, mēnešiem un gadiem, un vai varētu iztēloties ikdienu bez ierīcēm, kas mums to palīdz izdarīt – pulksteņiem? Viduslaikos vēl lielākā daļa cilvēku pat nezināja, kādā gadsimtā tie dzīvo. Laiku uztvēra pavisam citādāk un cilvēki vairāk pielāgojās dabas ritmiem.
Laika dalījums, ko izmantojam šodien, veidojies gadsimtiem ilgi, tāpat kā ierīces, kas šos lielumus atspoguļo. No Ēģiptes saules pulksteņa 5000 gadu tālā pagātnē līdz Ķīnas mehāniskajam laikrādim 8. gs., visbeidzot Zigmunda Rīflera izgatavotais svārsta pulkstenis 1889.g., kas atvedis mūs līdz rokas pulkstenim, kādu to pazīstam šodien.
Sākotnēji visam ciematam jeb pilsētiņai bija tikai viens pulkstenis – parasti baznīcas tornī. Šodien nezināt, cik rāda pulkstenis, ir teju neiedomājami. To uzzināt var teju uz katra soļa. Parasti pilsētā izvietoti vairāki lielizmēra pulksteņi. Lielpilsētās laiku atspoguļo vairāku baznīcu torņi. Katram turklāt pašam līdzi ir vairāki laikrāži – telefons, planšete, dators un rokas pulkstenis.
Kāpēc rokas pulkstenis 21. gs.?
Mūsdienās rokas pulksteņi arvien vairāk kļuvuši par aksesuāru, gaumes, materiālā stāvokļa un stila izjūtas rādītāju, tā oriģinālā funkcija nedaudz aizslīdējusi otrajā plānā. Pareizu laiku varam noskaidrot jebkurā no daudzajām ierīcēm mums apkārt ikdienā. Arī pulksteņu funkcijas kļuvušas daudz plašākas, tie vairs nav tikai laikrāži, bet arī sirds ritma, noieto soļu vai noskrieto kilometru rādītāji, tavs GPS vai ātrākā sasaiste ar viedtālruni.
Rokas pulkstenis 21. gs. interesē kolekcionārus, kurus saista mehānismu sarežģītība un vēsture. Turklāt tā ir droša investīcija, jo pulksteņu vērtība (tāpat kā vīna) tikai ar gadiem pieaug. Sevišķi jau situācijā, ja ekskluzīvā laikrāža vēsture ietver kādu sevišķi zīmīgu stāstu. Tā piemēram, visdārgākais pasaules pulkstenis – Breguet Grande Complication Marie Antoinette – vērtējams teju 10 miljonos. Turklāt tas tika gatavots teju gadsimtu.
Tā, piemēram, kolekcionārs šādu rokas pulksteni izvēlas tāpēc, ka tas patiesībā ir kas vairāk par mehānisma sarežģītības šedevru. Tas ietver pasaules vēsturē nozīmīgu un plaši zināmu un asiņainu stāstu. Šāda rokas pulksteņa īpašnieks ne vien var noskaidrot, kāds ir laiks, tādā veidā vēsture paliek neizdzēšama, jo par to atgādina šis pulkstenis.
Ne velti sākotnēji ekskluzīvie laikrāži bija karaļnamu izvēle. To sarežģītības un unikalitātes dēļ tos varēja atļauties tikai augstāko aprindu pārstāvji jeb sabiedrības krējums. Tieši tā arī veidojas rokas pulksteņa cena: to nosaka ne vien izmantoto materiālu un dārgakmeņu kvalitāte un oriģinalitāte, bet mehānisma sarežģītība un ekskluzivitāte. Ja rokas pulkstenis ir unikāls pulksteņmeistara darinājums un tam nav kopiju, tas būs dārgāks.
Kā izvēlēties rokas pulksteni?
Rokas pulksteņa izskatam ir ļoti liela nozīme, tas noteikti daudziem ir stila papildinājums ikdienā. Izvēle, protams, ir neizmērojami liela, katrai gaumei un naudas makam atbilstoša, un var just, ka katrs sevi cienošs apģērbu zīmols iekļauj piedāvājumā arī rokas pulksteņu kolekciju.
Arī slavenības, filmu varoņi un sportisti ietekmē mūsu izvēli, kā jau ar daudziem produktiem. Piemeklējot sev piemērotāko, mēs izvēlamies arī firmu vai cilvēku, kura vērtības atbalstām, pulkstenis kļūst vairāk kā vienkāršs aksesuārs, tas ir dzīvesstils. Tā piemēram, ekskluzīvā zīmola Breitling ražotāji kā pirmie piedāvāja speciāli aviācijas nozarei veltītu kolekciju – tie bija precīzākie sava laikmeta laikrāži un piedāvāja pat tādu funkciju kā dzīvības glābšana.
Šāds rokas pulkstenis, piemēram, visai spilgti atveidoja pilota neparedzamo ikdienu un pārgalvīgo un riskanto darbu. BREITLING EMERGENCY rokas pulkstenī iebūvēts radars, kuru noteiktā frekvencē var uztvert citas lidmašīnas, un tādā veidā iespējams atrast bezvēsts pazudušo. Šajā rokas pulkstenī iedarbinot ārkārtas stāvokļa signalizēšanu, briesmās nonākušais var rast palīdzību. Pateicoties tam, piemēram, izglābās divi piloti Antarktikā.
Luksusa rokas pulkstenis, manuprāt, ir visu šo aspektu kopums, tikai daudz spilgtākās krāsās – tas simbolizē gan statusu, gan dzīvesveidu, gan parāda noteiktu vērtību sistēmu. Rokas pulkstenis pauž arī tā nēsātāja uzskatus, jo noteiktas kolekcijas iemieso zināmus viedokļus. Tā, piemēram, Ulysse Nardin Diver ir nirējiem veltīta kolekcija, kas profesionāli nodarbojas ar šo sporta veidu. Tas uzreiz liecina par noteiktām nēsātāja vajadzībām.
Jā, rokas pulkstenis var šķist kā ārišķība vai izrādīšanās, bet tas ir daudz kas vairāk. Tā ir investīcija nākamajām paaudzēm, sevis atalgošana, vēlme katru dienu valkāt daļu no vēstures, izvēloties sev īsto modeli un ko tas reprezentē. Tāpat kā citi izvēlas tetovējumus, kuros ietverts zināms mesidžs vai tie pauž noteiktu atziņu vai izstāsta stāstu, tāpat arī rokas pulkstenis ir šāds simbols.
Saka, ka ekskluzīvu rokas pulksteni izvēlas intelektuālie gardēži – tie, kas saprot to vērtību. Līdzīgi kā citi aizraujas ar vīna degustācijām un labprāt veido savus vīna pagrabus vai grāmatu lasītāji, kas labprāt veido paši savu bibliotēku un mīļāko autoru izlasi. Tāpat arī rokas pulkstenis var kļūt par iecienītu ierīci, kas sajūsmina un aizrauj.
Rokas pulksteņa izvēle var atspoguļot personību. Izvēle var būt visdažādākā – elegance, sarežģītība, ekskluzivitāte. Šajā gadījumā pulkstenis pats ir kā personība. Kāpēc gan liegt sev šādu stila papildinājumu, kas pazinējam apliecinās tik daudz, ko jūs pārstāvat? Tāpat kā iespējams runāt ziedu valodā, pasniedzot konkrēta notikuma ietvaros atbilstošus ziedus, tāpat arī apkārtējiem var paust bez vārdiem”kas es esmu” tikai ar rokas pulksteni vien.
Rokas pulkstenis un laiks
Šķiet, ka laika vienmēr ir par maz, dažkārt tas skrien pārāk ātri, un jo vecāki kļūstam, jo vairāk apzināmies tā trauslumu, dārgumu un nevēlamies izšķērdēt ne mirkli. Katram, protams, mums ir savas vērtības un priekšstats par lietderīgi izmantotu laiku vai iztērētu naudu. Man šķiet, ka dzīve ir pārāk īsa, lai liegtu kāroto - vai tas būtu rokas pulkstenis, jauns apavu pāris vai ceļojums uz kādu sen sapņotu vietu.
Protams, rokas pulkstenis arvien atgādina, ka laiks iet uz priekšu. Tas atgādina, ka svarīgs ir mirklis – šeit un tagad. Laikrādis nekad nekavējas pagātnē vai nākotnē. Tajā pat laikā tas var atgādināt aizmirstus notikumus un sniegt kādu mācību. Jeb tas var vienkārši atgādināt, ka, iespējams, pavisam drīz viss mainīsies un nevajadzētu pieķerties – jo viss ir tik gaistošs.
Ikdienā izvēlos nēsāt rokas pulksteni, lai vairāk apzinātos laika vērtību. Uzskatu, ka veiksmīgi cilvēki pārdomā laika plānojumu un cenšas to efektīvi izmantot. Marokā ir teiciens, kurā pausta doma, ka cilvēks bez mērķa var aiziet jau šodien. Šajā marokāņu izteicienā ietverta ideja, ka nevajadzētu dzīvot bezmērķīgu dzīvi, jo tad tā būtu izniekota. Rokas pulkstenis ir atgādinājums par mērķi.
Tas liek apdomāties – kam es veltu laiku un kāds ir mans sapnis, ko vēlos sasniegt? Ja ikdienā netiek atvēlēts ne mirklis tam, lai pietuvotos tuvāk mērķim, ir skaidrs, ka šo sapni sasniegt var arī neizdoties. Lai pietuvotos mērķim, jāvelta laiks noteiktām aktivitātēm, kas palīdzētu to īstenot. Tas jādara mērķtiecīgi un regulāri.
Bieži vien ekskluzīvu rokas pulksteni izvēlas biznesmeņi, kuriem laika menedžments ir sevišķi svarīgs. Spēja izdzīvot dienu jēgpilni un saplānot savu laiku ir veiksmes pamatā. Rokas pulkstenis sarunu partnerim bez vārdiem pauž pārliecību, ka uz nēsātāju var paļauties. Tas ir statusa, pārdomāta laika plānojuma un veiksmes simbols. Jo tikai ar šādiem nosacījumiem tā nēsātājs to spējis iegādāties.
Saka, ka skaista kleita sievieti vēl nedara par princesi. Taču nevar noliegt, ka skaisti saposusies sieviete, kas uzvilkusi vakarkleitu, jūtas citādāk kā meitene netīrā treniņtērpā. Arī uzvelkot augstpapēžu kurpes, sieviete automātiski sāk iet lēnāk, sievišķīgāk. Iespējams, arī apvijot ap locītavu ekskluzīvu pulksteni, arī šī laikrāža enerģija var ietekmēt pašsajūtu un attieksmi pret dzīvi – varbūt tas ir vajadzīgais grūdiens, lai labāk spētu plānot laiku.