Centrālapkures katli

07/05/2014

Viens no izplatītākajiem apkures veidiem privātmājās, ofisos, ražošanas telpās un citās vietās ir radiatoru centrālapkures sistēma. Uzstādīt radiatoru sistēmu ir diezgan vienkārši, kā arī tam nav nepieciešami īpaši lieli līdzekļi un nav vajadzības pēc lielas pārbūves ēkā.

Kāda veida centrālās apkures sistēmas ir pieejamas:

Centrālā apkure ir veids, kā nodrošināt siltumu Jūsu mājās, un kā liecina nosaukums, ar viena centrālā avota palīdzību. Centrālapkures sistēmas kopumā atbilst vismaz vienai no šīm sistēmām:

-       „mitrās sistēma ”, kurā ietilpst katls, siltuma maiņas sistēma un radiatori;

-       siltā gaisa sistēma;

-       uzkrāšanas sistēma.


Kā darbojas „mitrās sistēmas” centrālapkures sistēma?

Šīs sistēmas ietvaros karstais ūdens cirkulē pa sistēmas caurulēm, kas veido savienojumu ar radiatoriem visā mājā. Sistēmas centrā atrodas katls, kurā tiek dedzināts kurināmais, dažkārt katla vietā ir iebūvēta siltuma maiņas iekārta, kas apgādā cauruļu tīklu. Radiatori, neskatoties uz sistēmas nosaukumu, ne tikai izdala siltuma starojumu, bet arī lielu daļu siltuma sniedz ar konvekcijas palīdzību.

Radiatoru radītais siltums gaisa cirkulācijas rezultātā telpā sajaucas ar vēso gaisu – tāpēc telpā kļūst siltāks. Caurules var būt savienotas arī ar karstā ūdens tvertni, no kuras karstais ūdens tiek piegādāts izmantošanai no ūdens krāniem.

Kā darbojas siltā gaisa sistēma?

Siltā gaisa sistēmas dažkārt tika uzstādītas jau 60./70. gadu laikā. Gaiss tiek uzsildīts ar katlu, parasti darbina ar dabas gāzi, siltums tiek transportēts pa cauruļu sistēmu pa visām istabām. Siltais gaiss ieplūst telpā vai istabā caur sienas vai grīdas ventilāciju.

Uzņēmumos siltā gaisa sistēmu izmanto reti, kaut gan pēc līdzīgas darbības sistēmas plaši tiek izmantota kondicionēšanas sistēma. Privātmājā tomēr labāk siltā gaisa sistēmu aizvietot ar „mitro sistēmu”, kas ir ērtāks un efektīvāks apkures veids.

Kā darbojas uzkrāšanas sistēma?

Uzglabāšanas sildītāja princips ir tāds, ka tas satur ķieģeļus, kas spēj uzkrāt lielu siltuma daudzumu. Tos nepieciešams uzsildīt, izmantojot elektrību nakts vai dienas garumā un tas sāk atbrīvoties no uzkrātās enerģijas nākamajā dienā. Tā kā šim apsildīšanas mehānismam ir vajadzīgs daudz elektroenerģijas, šāda sistēma nebūs efektīva un finansiāli izdevīga valstīs, kurās elektrības tarifi ir no augstākajiem.

Dotā veida sistēma sastāv no daudziem atsevišķiem elementiem (sildītājiem), ir aprīkota ar atsevišķu vadu sistēmu, kas apvieno visus elementus un padara to par centralizētu. Šo variantu ir izdevīgi izmantot nelielu māju un telpu gadījumā, jo tā apkure sanāk lētāka, nekā izmantojot kādu citu veidu sistēmas. Bieži vien uzkrāšanas darbības princips dod iespēju cilvēkiem uzkrāt nelielus ietaupījumus uz salīdzinoši lētākas apkures.

Sistēmā esošos vadus var arī pārslēgt tādā veidā, lai ar to palīdzību pa taisno tiktu uzsildīta tvertne vai tvertnes ar ūdeni. Sildītājs, kurā ir iebūvēts siltuma uzglabāšanas mehānisms visbiežāk arī tiek aprīkots vismaz ar divām kontroles iekārtām. Viena kontrolē, cik daudz elektrības tiek izmantots, pēc kā nosaka, cik daudz siltuma tiek ģenerēts uzglabāšanai.

Otra kontrolē, cik daudz siltuma tiek atbrīvots no uzkrātā daudzuma. Jaunākie modeļi ir aprīkoti arī ar termostatu, kas dod iespēju, aizejot no mājām siltuma atdeves apjomu samazināt, bet atgriežoties mājās, siltuma atdeves apjomu palielināt. Atšķirībā no senākiem modeļiem, kuri senākos laikos prasīja pēc diezgan lielas un plašas telpas un teritorijas, jaunākie mehānismi ir daudz mazāki, tajos tiek izmantoti ķieģeļi ar daudz lielāku siltuma apjoma uzglabāšanas iespēju, tāpēc arī elementu skaits sildītājā ir mazāks.

Dažos gadījumos sildītāji var kalpot par vienkāršu sildītāju, ja ražos sildītāju, dodot siltumu uzreiz, darbojoties no elektrības, tā kā izlaižot un izejot cauri uzglabāšanas posmu. Parasti tādā gadījumā tiek izmantota maksimālā jauda. Bieži vien mājas, kas balstās uz uzglabāšanas sistēmas sildītājiem, papildus izmanto arī atsevišķus citus sildīšanas elementus, kas darbojas ar elektrības palīdzību, lai nepieciešamības gadījumā, piemēram, pēkšņa liela sala gadījumā, mājā nodrošinātu papildus siltuma avotus.

Vēl viens papildus mehānisms, kas tiek izmantots centrālapkures sistēmā ir zemes siltumsūknis. Zemes siltumsūknis darbojas pēc tāda paša principa kā ledusskapja un gaisa kondicionēšanas sistēmu darbībai, vienā brīdi sildot, tad otrā brīdī atdzesējot, un atkal atkārtojot šos procesus nepārtraukti.

Ja esat kādreiz pamanījuši, cik ilgi ledusskapja siena atdziest, varat iztēloties zemes siltumsūkņa darbības principu. Zemes siltumsūknis parasti sasniedz apmēram 50°C, kas ir daudz zemāks par centrālapkures katla maksimālo temperatūru, kas var pieaugt līdz 90°C (ir ieteicams uzstādīt temperatūru, kas ir zemāka). Tātad, lai sasniegtu konkrētu temperatūru telpā, izmantojot zemes siltumsūkņi, tas būs jādarbina ilgāku laiku nekā apkures katls, tātad jāiztērē papildus līdzekļi.

Kāds kurināmā veids tiek izmantots centrālapkures katlos?

Visbiežāk lietotais kurināmais centrālapkures katlos ir dabasgāze, kam seko naftas izstrādājumi un dažreiz arī sašķidrinātā naftas gāze. Retāk tiek dedzinātas ogles (parasti ogļu granulu veidā) vai biomasa (visbiežāk koka granulu veidā). Tiek lietoti arī elektriskie katli. Jauniem gāzes vai eļļas katliem jāpiemīt apmēram 90% efektivitātei vai augstāku (A vai B energoefektivitātes reitingam).

Lai sasniegtu šo mērķi, apkures sistēmās tiek izmantota kondensācijas tehnoloģija. Ja centrālapkures katls ir nokalpojis 15 gadus, tas ir īstais laiks, lai nomainītu to pret jaunu, energoefektīvāku un mūsdienīgāku katlu.

Iespējami triju materiālu apkures radiatori – alumīnija, čuguna un tērauda. Visu veidu radiatoru cenas ir pieņemamas un salīdzinoši zemas un uzstādīšanas izmaksas līdzīgas, kas bieži vien arī kalpo par iemeslu, kāpēc izvēlas uzstādīt radiatoru centrālapkures sistēmu. Visiecienītākie ir tērauda radiatori, jo to pieejamība ir augsta un cena zema.

Vienādos apstākļos alumīnija radiatori var kalpot pat ilgāku laika periodu nekā tērauda. Taču, ja apkures sistēma ir uzstādīta un organizēta pareizi (skābeklis neiekļūst iekšā) un profesionāli, un ūdens kvalitāte ir laba, tad tērauda radiatori kalpos vēl ilgāk, tāpēc šo materiālu radiatori ir apmēram vienlīdz kvalitatīvi un izturīgi.

Ja runā par dizaina izvēli, tad gan mūsdienās priekšrocība ir alumīnija radiatoriem, jo tie ir pieejami visādās formās un krāsās, un var kļūt par lielisku mājokļa interjera papildus elementu. Bieži vien radiatorus arī nomaina vai nu ilga kalpošanas laika dēļ vai remonta ietvaros.

Lielas centrālapkures katlu izvēles dēļ ir grūti izdarīt lēmumu par to, kāds tieši katla modelis būtu piemērotāks uzstādīšanai mājvietā. Izvēlēties pareizās markas un modeļa katlu no plašā piedāvājumu klāsta ir ļoti būtiski. Lai pilnvērtīgi izanalizētu pieejamos katlus, no sākuma jāizpēta centrālapkures katlu veidus un katram raksturīgās īpašības un darbības īpatnības.

Tikai tādā veidā Jūs atradīsiet un izvēlēsieties pareizo un izdevīgāko no daudzajiem piedāvātajiem katliem. Centrālās apkures sistēma, kas tiek ierīkota mājās, lai efektīvi apsildītu to un uzglabātu siltumu tajā, tiek dēvēta tieši tā, jo savas funkcijas tā pilda ar viena avota palīdzību. Šis avots ir katls. Katlā tiek uzsildīts ūdens, izmantojot dažādas metodes, un tālāk ar sūkņu palīdzību tiek nodrošināta karstā ūdens cirkulācija pa visu apkures sistēmu vai tikai daļēji, atkarībā no sistēmas uzstādījumiem.

Parasti centrālapkures katlu kontrole notiek ar dažādu metožu palīdzību, piemēram, izmantojot termostatos radiatoru ventiļus vai elektronisko programmētāju. Termostati radiatoru ventiļi ir unikāli kopējās ūdens plūsmas ierobežotāji, kas novērš liekos enerģijas zudumus. Nepieciešamo plūsmas ātrumu var uzstādīt ar speciālu regulētāju, pagriežot to uz vajadzīgo rādītāju.

Plūsmas stiprums paliek nemainīgs arī sistēmas pēkšņu pārmaiņu gadījumā. Uzsākot katla darbību rītā vai vakarā, uzstādītais plūsmas stiprums paliek nemainīgs. Elektroniskā kontroles sistēma padara katla darbības nodrošināšanu un izmantošanu ļoti ērtu un saprotamu.

Populārākie centrālapkures katlu veidi

Parasti centrālapkures katli tiek iedalīti 3 veidos, katrs ar saviem rekvizītiem un katrs piemērots citam izmantošanas gadījumam. Kombinētais katls silda karsto ūdeni ne tikai centrālapkurei kopējās darbības nodrošināšanai, bet arī atsevišķi sakarsē un piegādā ūdeni, kas tiek izmantots mājās no krāniem un dušās. Kombinētam katlam nav nepieciešams uzstādīt atsevišķi papildus tilpni, kas paredzēta ūdens uzsildīšanai un karstā ūdens uzglabāšanai.

Šī prioritāte dod iespēju ietaupīt brīvu vietu mājās, citiem nolūkiem, piemēram, kurināmā uzglabāšanai, it īpaši, ja telpa nav plaša. Kombinētie centrālās apkures katli padod karsto ūdeni tieši tad, kad tas ir nepieciešams, tāpēc šī veida katlu darbībai nekad nav jāpiepilda ūdens speciālā tilpnē, jo ūdens tiek sildīts uzreiz un sasildīts jau nonāk līdz lietotājam, tāpēc nav jāgaida kāds laiks pēc gatavā siltā ūdens, kā tas ir, ja ūdens no sākuma tiek sasildīts speciālajās tvertnēs.

Sistēmas katli izmanto karstā ūdens tvertni, kas parasti atrodas vēdināšanas skapī. Sistēmas katli ideāli ir piemēroti izmantošanai mājās, kurās ir vairāk nekā viena vannas istaba, jo šis centrālapkures katla darbības princips ir ļoti spēcīgs, tāpēc tas spēj piegādāt karsto ūdeni vienlaicīgi ne tikai vairākās istabās vienas mājas teritorijā, bet arī dažādās vietās un ēkās vienā un tajā pašā laikā.

Trešais veids tiek saukts par atvērto ventiļu katlu. Šie katli izmanto divas tvertnes, kas parasti tiek izvietotas bēniņu telpā, un karstā ūdens uzglabāšanas balons. Viena no tvertnēm piegādā ūdeni radiatoriem, otra nodrošina karstā ūdens sagatavošanu cilindram, kas savukārt nogādā karsto ūdeni visu telpu krānos un dušās. Šis katla veids parasti ir uzstādīts vecākās būvēs, tas ir katls, kura uzstādīšanai ir nepieciešams diezgan liela platība. Kā redzams, katram no centrālapkures katlu veidiem piemīt savi plusi un savi mīnusi, tāpēc turpinājumā par katru no veidiem sīkāk.

Kombinētie centrālās apkures katli ir kļuvuši par diezgan populāru un pieprasītu apkures katlu veidu. Tas galvenokārt ir saistīts ar kombinēto katlu lielumu, kas bieži vien ir mazāki salīdzinājumā ar citiem katliem. Bet lielākais pluss ir tas, ka nav nepieciešamības pēc liekas vietas aizņemšanas ar speciālajām tvertnēm, kas domātas karstajam ūdenim.

Daži kombinētie katli ražo karsto ūdeni ar elektrības palīdzību, kas padara karstā ūdens sagatavošanas procesu ātru un efektīvu, gan laika, gan izmaksu ziņā. Par īpaši izdevīgu kombinētais katls var būt mazajās ēkās un mājās, kurās ir nepārtraukts pieprasījums pēc karstā ūdens padeves.

Ja kombinēto apkures katlu ir plānots uzstādīt ēkā, kurā ir vairākas vannas istabas, tas var būt ne īpaši efektīvs, jo ūdens piegādei vairākām vannas istabām un vairākos stāvos ir piemēroti atvērtu ventiļu vai sistēmas katli, jo tie nodrošinās efektīvāku un drošāku ūdens apgādi visās nepieciešamajās telpās. Tāpēc vislabāk kombinētos katlus uzstādīt mazās būvēs, kurām piemīt minimāls karstā ūdens patēriņš.

Visi kombinētie katli darbojas pēc viena principa – ūdeni tie ņem pa tiešo no ūdens avota, karsē ūdeni, pēc tam nodrošinot tā nepārtrauktu piegādi mājai vai uzņēmumam. Neskatoties uz to, ka darbības pamatā šiem katliem ir liela līdzība, taču atšķirības modeļa, ražotāja vai izplatītāja ziņā ir ļoti plašas un dažādas.

Lai padarītu karstā ūdens izmantošanas procesu ērtu un bez problēmām, katlu ražotāji parasti iesaka diezgan vieglu risinājumu, tas ir, papildus ūdens sūkņa uzstādīšana pilnvērtīgai ūdens apgādei mājās. Īpaši šī problēma var būt aktuāla mājās, kas atrodas lauku rajonā.

Tā kā kombinētais katls uzņem ūdeni tieši no centrālās ūdens padeves, tam nav jāuzstāda kaut kādi papildus elementi ūdens uzglabāšanai, kas raksturīga citu katlu gadījumā. Šī katla īpatnība padara to visādā ziņā izdevīgāku salīdzinājumā ar citiem, jo tiek ietaupīta vieta.

Arī efektivitātes ziņā kombinētais katls ir izdevīgs. Jo uzsildot ūdeni, tas tiek arī izlietots - tiek uzsildīts tieši tik daudz ūdens, kas dotajā momentā tiek lietots un sildīšana tiek pārtraukta, kad vairs nav pieprasījuma pēc karstā ūdens, bet citos katlos, sasildītais ūdens tiek glabāts speciāli paredzētajās tvertnēs. Daļa ūdens, kas netiek izmantota, karstā ūdens nepieciešamības momentā tiek atkārtoti sildīts, kas rada papildus izdevumus un prasa papildus laiku.

Atvērto ventiļu katli ir centrālās apkures un karstā ūdens nodrošinātāji, kuru darbības mehānisms sastāv no vairākiem elementiem. Tie ir katls, kas var būt dažāda veida, gan kurināšanas avota ziņā, gan apjoma ziņā, papildus ūdens uzglabāšanas elementi, cilindri un tvertnes, kuru apjomi dažādos gadījumos arī var atšķirties, un vēdināšanas sistēma, kas bieži vien tiek uzstādīta visaugstākajā mājas punktā, bēniņos vai augstākajā stāvā.

Šīs katla veids ir ideāls centrālapkures risinājums visiem māju tipiem – sākot no mazākām mājām ar vienu istabu un vienu vannas istabu, beidzot ar četristabu un vannas istabu mājām un lielākām ēkām.

Sistēmas katli (bieži dēvēti par noslēgtas sistēmas katliem) nodrošina centrālās apkures funkciju, arī izmantojot karsto ūdeni. Šī veida katlam ir līdzīgi sistēmas sastāva elementi kā iepriekšminētajos gadījumos: tilpnes ūdens uzglabāšanai un uzsildīšanai un vēdināšanas mehānisms, kas arī visbiežāk tiek izvietots bēniņus stāvā. Šis katls nodrošina apkuri un ūdens piegādi bez papildus tvertnēm bēniņos, salīdzinot ar atvērto ventiļu katla uzbūvi.

Šī katla uzbūvē esošo karstā ūdens uzglabāšanas cilindru var izmantot arī kā atsevišķu apkures sistēmu. Retāk, bet tomēr ūdens cilindru ir iespējams izmantot kā elementu un pielāgot jaunākajām apkures sistēmām, kuru darbība ir balstīta uz bioloģiski tīriem enerģijas veidiem, piemēram, saules enerģijas avotu.

Mūsdienās visās iekārtās un sistēmās, kas ir saistītas ar kaut kāda kurināmā sadedzināšanu (rūpniecība, privāta darbība, pašvaldību funkciju nodrošināšana, piemēram, apkure), ražotāji cenšas ievietot mehānismus, kas ir paredzēti bioloģiski tīrā kurināmā izmantošanai.

Arī centrālapkures sistēmā liela loma šajā jomā ir centrālapkures katlam, bet konkrētāk, tieši, kas tiek izmantots par degvielu (malka, granulas, naftas produkti, dabas gāze un citi). Vairāki uzņēmumi visā pasaulē nodarbojas tieši ar to, lai ražotu videi draudzīgas iekārtas, tajā skaitā arī apkures katlus, kas domāti centrālapkures sistēmai.

Apkures katlu piedāvājums pasaulē un Latvijā

Pasaulē ir vairāki lielāki vai mazāki uzņēmumi, kas ražo vai nodarbojas ar apkures sistēmu un karstā ūdens apgādes sistēmu ražošanu un izplatīšanu. Viens no tādiem ir „Vaillant” – viens no veiksmīgākajiem Vācijas uzņēmumiem, kas jau vairāk nekā 135 gadus nodarbojas ar dažāda apjoma apkures un karstā ūdens tehnoloģiju attīstību.

Lielu uzmanību šis uzņēmums pievērš pētījumiem par atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanas iespējām apkures sistēmas nodrošināšanā. Lietuvas uzņēmums „Infinitis” nodarbojas ar centrālapkures radiatoru un katlu ražošanu. Atpazīstams uzņēmums „Grandeg” nodarbojas ar apkures katlu ražošanu, kas balstīti uz granulu apkuri. Ja par kurināmo tiek izmantotas granulas, tad šādus katlus var uzstādīt savas mājas apkures sistēmā, jo bioloģiski tīrā kurināmā izmantošana mūsdienās ir īpaši atbalstāma.

Lielu apkures katlu izvēli Latvijā piedāvā SIA „COMMODUS”. Piedāvātie centrālapkures katli ir paredzēti apkurei ar granulām un ir piemēroti uzstādīšanai centrālapkures sistēmās. Piedāvāto katlu modeļu sarakstā ir ERATO, BOINK, OPOP granulu apkures katli.

Mūsdienās ir pieejami visdažādākie centrālapkures katlu varianti, tāpēc ir iespējams uzstādīt tieši tādu apkures sistēmu, kas ir izdevīgs tieši Jūsu gadījumā. Un neaizmirstiet, ka vislabākā apkures sistēmas aparatūra un mehānismi ir tieši tie, kas balstīti uz bioloģiski tīro kurināmo. Izvēloties kurināt savu māju ar granulām, Jūs izdarīsiet pareizu lēmumu par labu videi.