Grāmatvedības pamatā ir spēja sabalansēt ienākumus un izdevumus, prast tos pārvaldīt un plānot savu budžetu. Turpinājumā piedāvāšu 3 vienkāršas pieejas mūsdienu ģimenes grāmatvedībai.
Pirmā pieeja – uz papīra
Var noderēt vienkārša klade, bloknots, piezīmju grāmatiņa vai dienasgrāmata. Šis pieejas princips neprasa nekādas speciālas datorzināšanas, piekļuvi internetam vai naudas līdzekļu tēriņus. Piezīmju grāmatiņa un pildspalva vai zīmulis vienmēr ir klāt, lai piefiksēt tēriņus uzreiz. Bet rēķināt tēriņus nāksies manuāli – nav iespējas uzreiz visu aprēķināt, ievadot visu informāciju tabulā kā ar Excel palīdzību.
Otrā pieeja – lejupielādējamās programmas
Tagad tīmeklī pieejamas vairākas programmas, ar kuru palīdzību ir iespēja vadīt ģimenes grāmatvedību. Parasti programmu bāzes versijas iespējams lejupielādēt bez maksas. Par pilno versiju jāmaksā, tomēr vienkāršai tēriņu aprēķināšanai pietiks arī ar bāzes versiju.
Trešā pieeja – izmantojam mobilo tālruni
Mūsdienās mobilais tālrunis ir praktiski jebkuram cilvēkam, tāpēc ir loģiski izmantot to, lai aprēķinātu tēriņus. Piefiksēt visus izdevumus uzreiz mobilajā tālrunī ir ātri un ērti. Turklāt ir dažādas aplikācijas, ar kuru palīdzību var veidot ienākumu un izdevumu kontroli.
Bet ne vienmēr tēriņus iespējams paredzēt. Ir situācijas, kad steidzami nepieciešama noteikta naudas summa. Tāpēc, lai veiksmīgāk veidotu sabalansētu ģimenes budžetu, laikus paredzot situācijas, kurās var būt vajadzīga lielāka naudas summa, ieteicams rūpēties par uzkrājumiem un veidot savu drošības spilvenu. Finanšu konsultanti iesaka veidot iekrājumu neparedzētiem gadījumiem vismaz 3 algu apmērā.
Papildus tam var veidot uzkrājumus arī citiem mērķiem – izglītībai, remontam, ceļojumam vai kādai kārotai izklaides iespējai. Ik mēnesi daļu ienākumu vēlams atlikt tieši uzkrāšanas mērķim. Spēja veidot uzkrājumus apliecina prasmi plānot savu budžetu – lai izdevumu nebūtu vairāk kā ieņēmumu. Vismaz 10% no ienākumiem katru mēnesi var ievietot krājkontā. Protams, arī lielākas summas var atlikt, ja vien iespējams.