Ķīmiskās tīrītavas pakalpojumi – kā tie radušies?

Ķīmiskās tīrītavas pakalpojumi – kā tie radušies?

06/12/2018

Ķīmiskā tīrīšana mūsdienās ir vienkāršākais veids, kā vienkārši un ātri atgūt apģērba svaigumu, patīkamo smaržu un iztīrīt šķietami neiztīrāmus traipus un pleķus. Taču retais zina, kas īsti notiek aiz letes, atdodot savu mīļāko kreklu, mēteli vai kleitu. Tā šķiet kā maģiskā pasaule, kas pilna brīnumu un maģijas. Un kā izrādās – maģiskākais no tā visa ir fakts, ka ķīmiskajā veļas mazgāšanā nemaz netiek izmantots ūdens.

Veļas mazgāšanas vēsture

Taču patiesībā ķīmiskās tīrītavas pakalpojumi ir gluži tehnisks process, kura vēsture sniedzas pāris gadu simtus tālu. Sausā tīrīšana pēc definīcijas ir jebkura tīrīšanas procedūra apģērbiem un tekstilizstrādājumiem, izmantojot ķīmisku šķīdinātāju, kas nav ūdens. Tātad, ķīmiskās tīrītavas procesā netiek izmantots ūdens. Šķīdinātāju izmanto, lai notīrītu ūdenī degradējamos audumus un maigus audumus, kas nevar izturēt veļas mazgājamās mašīnas un veļas žāvēšanas veļas un veļas žāvēšanu. Protams, viss process izveidots, lai novērstu  laika patēriņu roku mazgāšanas laikā.

Vai “sausā” veļas mazgāšana ir tik sausa?

Neskatoties uz nosaukumu, sausā tīrīšana nav "sausa" process, jo apģērbs tiek iemērkts šķidrā šķīdinātājā. Tetrahloretēns jeb perhloretilēns ir visplašāk izmantotais šķīdinātājs. Alternatīvi šķīdinātāji ir trichloretāns, kas ir ar zemu spirta saturu. 1821. gada 3. martā Tomass Dženingss kļuva par pirmo afroamerikāni, kam piešķīra Amerikas Savienoto Valstu patentu – un tieši par sausās tīrīšanas procesu, kurā neizmantoja ūdeni un šis patents bija ķīmiskās tīrītavas sākums.

Drīz vien, jau 1855. gadā prese rakstīja par mūsdienīgu sauso tīrīšanu ar ūdeni nesaturošiem šķīdinātājiem, lai no drēbēm iztīrītu augsnes traipus un daudzus citus traipus.  Interesanti, ka liela daļa šķīdinātāju bija ļoti bīstami, jo ļoti ātri uzliesmoja, radot ugunsdrošības riskus.

Veļas mazgājamo mašīnu un veļas žāvētāju vēsture

Protams, ķīmiskā tīrītava attīstījās roku rokā ar veļas mazgāšanas vēsturi. Tieši industriālā revolūcija pilnībā mainīja veļas tehnoloģiju. Slavenā un ievērojamā Lielā Izstāde 1851. gadā pilnībā mainīja tik daudzu sieviešu ikdienu – bija autores, kas apgalvoja, ka veļas mašīnas un to attīstība patiesībā izraisīja sieviešu atbrīvošanu. Sākotnēji lielākais darbs tāpat bija jāveic ar rokām, taču jau 20. gs. sākumā mašīnās tika izmantots elektriskais maisītājs, kas aizstāja ilgu beršanu ar rokām pret mazgāšanas plāksni. Paralēli arī veļas žāvēšana tika mehanizēta ar veļas žāvētājiem. Žāvētāji tika radīti pēc līdzīga principa, ar atšķirību, ka tie pūta karstu gaisu, nevis ūdeni.