Kā ēst veselīgi? Tas noteikti ir jautājums, par ko ikdienā aizdomājas daudzi, jo sabalansēts uzturs spēlē svarīgu lomu, lai būtu pietiekami enerģijas un spēka. Tas turklāt ietekmē arī vizuālo izskatu – vitamīnu trūkums var atspoguļoties sejas krāsā, savukārt neveselīgs uzturs var atspēlēties riepiņās uz vēdera.
Tiesa, veselība jau vispirms sākas galvā – jāiemācās pārvaldīt domas, spēt skatīties uz dzīvi no gaišās puses, neļaut sliktām un negatīvām domām iznīcināt savu vērtības apziņu vai graut motivācijas līmeni. Arī veselīgs uzturs sākas ne vien šķīvī, bet vispirms jau apziņas līmenī – ar kādām domām barojam savu prātu ik dienas?
Tāpat kā vajadzētu sevi mīlēt un lutināt ar labām domām, tāpat arī vislabāk būtu pārskatīt savu ēdienkarti, pārdomāti to sastādot un izvēloties daudzveidīgu uzturu. Ikdienā vēlams atturēties no sāls un cukura patēriņa, izvairīties no miltu ēdieniem un saldumiem. Gardās šokolādes tāfelītes var aizstāt ar augļiem – taču to jādara uzmanīgi, jo arī augļos ir cukurs un tos nevajadzētu pārdozēt.
Nesen devos pie uztura speciālista, jo šī tēma mani ļoti interesēja un bija aktuāla. Tas ir praktiskas dabas jautājums un no tā lielā mērā atkarīga dzīves kvalitāte. Turklāt – labāk par to sākt domāt laicīgi, lai vēlāk nebūtu jāsaskaras ar veselības problēmām, kuras pārdomāts uztura plānojums būtu varējis novērst. Turpinājumā dalīšos gūtajās zināšanās, kas var palīdzēt ikvienam gūt skaidrāku izpratni par to, kas ir veselīgs uzturs.
Kā ēst veselīgi?
Daudzveidība ir atslēgvārds, ko vajadzētu paturēt prātā, plānojot veselīga uztura ēdienkarti. Cilvēkam nepieciešams uzņemt produktus no visām pārtikas grupām, dodot pirmo roku augu pārtikai kā, piemēram, dārzeņiem, graudaugiem un, protams, augļiem. Par papildinājumu vajadzētu izvēlēties produktus, kas satur daudz olbaltumvielu, piemēram, zivis, sēklas, olas, gaļu, pienu un citus olbaltumvielām bagātus produktus.
Protams, reizēm var lietot arī ko saldāku, pāris šokolādes gabaliņus, piemēram, vai arī kādu saldāku sulu. Šī visa shēma ir normāla tad, ja organismam ir no kā ņemt nepieciešamos vitamīnus un citas nepieciešamākās vielas. Aizvien vairāk tiek diskutēts arī par dažādām filozofijām, piemēram, kad jāizvairās no dzīvnieku produktiem. Iespējams arī ievērot vegānisku vai veģetāru diētu – katram pašam jāizvērtē, kas liek justies vislabāk.
Vienmēr ir jāpatur prātā, ka jebkura pārtikas grupa ir savā veidā unikāla un kaut ko neuzņemot tas ir jāaizvieto ar kaut ko citu. Piemēram, ja netiek lietoti dārzeņi un augļi, tad ir jādomā alternatīvs variants, kā uzņemt C vitamiņu, balastvielas un citus savienojumus, kas ietilpst iepriekš minētajā grupā.
Kā plānot dzīvesveidam atbilstošu ēdienkarti?
Lai ievērotu veselīgas ēšanas principus, svarīgi arī novērtēt savu dzīvesveidu. Ēdienkarte jāpakārto tam. Nepieciešams uzņemt tik daudz kalorijas, cik tiek patērētas. Piemēram, aptuveni vienu stundu sēžot pie galda, apmēram 70 kilogramus smags cilvēks tajā laikā patērē simts kilokalorijas, tajā pašā laikā vienā kūciņā var būt līdz pat 500 kcal un vēl klāt arī cukurs. Šāds uztura balanss neapšaubāmi novedīs pie lieku kilogramu iegūšanas.
Tajā pašā laikā cilvēks, kam ir aktīvs dzīvesveids, šis kaloriju daudzums tieši var noderēt. Tāpēc vienmēr der atcerēties, ka dienas laikā vismaz kaut kādām fiziskām aktivitātēm laiks ir jāatrod. Jo labāk dzīvot aktīvu dzīvesveidu, ikdienā sportot un laiku pa laikam uzēst kādu burgeru vai frī kartupeļus nekā dzīvot sēdošu dzīvesveidu un grauzt salātlapas.
Kā mainīt ēdienkarti?
Mainot ēdienkarti, jāatceras, ka nevar visu darīt strauji. Uztura nomaiņai jānorit pakāpeniski, lai nesabojātu organismu. Tāpat, piemēram, ja esi ieplānojis skriet, tad nav uzreiz jāskrien 15 kilometri vai jāpārtrauc saldumu ēšana. Viss jādara lēnām, lai organisms varētu aprast ar pārmaiņām. Straujas izmaiņas parasti rezumējas ar tukšu ledusskapi un izgulētu gultu. Nepieciešams atrast līdzsvaru.
Tāpat der pašam papētīt savu pašsajūtu. Tā, piemēram, mani nomāc smaguma sajūta lietojot uzturā gaļas produktus. Taču tā kā ikdienā daudz nodarbojos ar sportu, jogu un apmeklēju trenažieru zāli, man ir nepieciešams uzņemt vajadzīgās uzturvielas. Pati personīgi cenšos uzturā lietot tikai vistas gaļu. Mani arī nesajūsmina liellopu gaļas rūpniecības rezultātā radītais piesārņojums un nevēlos būt daļa no tā.
Gaļu lietoju apmēram divreiz nedēļā. Kā izrādās, katru dienu iekļaut maltītēs gaļu nemaz nav tik veselīgi. Tad vērts iegādāties arī veģetāra uztura ēdienkarti un iepazīt vegānu uztura piedāvājumu. Tādā veidā iespējams paplašināt savu garšas ceļojumu horizontu, uzzināt par jauniem produktiem un gūt jaunus iespaidus.
Nenoliegšu – vegānu uzturs patiesībā man liekas ļoti baudāms. Bet no gaļas un piena produktiem pilnībā atteikties nevēlos. Kā ir ar tevi? Kādus produktus lietojot tu jūties vislabāk? Kādus produktus tu labprāt nelietotu, ja vien zinātu, kā aizstāt vajadzīgās uzturvielas? Manuprāt, katram jāmācās ieklausīties sevī. Iekšienē mīt intuitīvā daļa, kas pati apzinās to, kas ir vai nav vajadzīgs. Un ja kas – palīdzību var lūgt uztura speciālistam!