Zibens aizsardzība tavai mājai

24/03/2014

Kāds gan jau atceras fermas no padomju laikiem, kad uz jumtiem bija redzamas dažādas antenas un citi verķi. Tie kalpoja un kalpo kā zibens novedēji. Kāpēc nepieciešami zibens novedēji ? Pavisam vienkārši - zibens laikā jebkurš cer, ka viņa mājā vai saimniecības ēkā neiespers zibens, jo kā zināms, tas rada lielus postījumus.

Var izcelties ugunsgrēks vai kāda cita lielāka skāde. Izvairīties no tās var uzstādot zibens aizsardzību, kas var pasargāt ne vien mājokli, bet arī dzīvību. Tāpēc šo jautājumu noteikti nevajadzētu atstāt bez ievērības.

Zibens aizsardzības veidi ir vairāki. Populārākā ir zibens novedēji. Zibens novedēji iedalās divās kategorijās. Viena ir aktīvie zibens novedēji un otra ir pasīvie zibens novedēji. Ar ko tie atšķīrās?

Aktīvo zibens novedēju novieto uz ēkas vai arī uz kāda augstāka punkta pie mājas vai īpašuma, jo šis zibens novedējs nosedz noteiktu rādiusu ap sevi . Lai pasargātu vairākas ēkas, tad šāda kārts jāuzstāda uz katras no tām. Šis zibens novedējs piesaista zibeni sev un uztverto spērienu novada zemē (no pašas kārts līdz zemei to novada pa resnām drātīm, kuras tiek piestiprinātas mājas ārpusē un savieno kārti ar zemi).

Pasīvais zibens novedējs atšķiras ar to, ka katrā ēkas stūrī un augstākajā punktā ir jāizvieto šādas antenas, kuras uztver šo zibens spērienu, kā arī jāizvieto atkal drātis no katra šī punkta uz zemi, kurā iedzīti 3-4 stieņi katrā mājas stūrī un pie kuriem nāk pievienota šī drāts. Protams, vēl šajā gadījumā ir nepieciešamas pārsprieguma aizsardzība un citi pasākumi, bet par to vairāk var pastāstīt kāda firma, kura specializējusies darbā ar zibens aizsardzību.